Poznaj bardzo ciekawą historię ruletki

Gra w ruletkę narodziła się we Francji. Za ojca tej gry uważa się francuskiego naukowca Blaise’a Pascala, który w 1645 roku skonstruował maszynę, będącą pierwowzorem współczesnej ruletki. Pascala szczególnie mocno fascynowała matematyka, zwłaszcza rachunek prawdopodobieństwa, dlatego skonstruowane urządzenie miało mu pomóc w zrozumieniu mechanizmu losowości i przypadku. Ruletkę jako grę zaczęto wykorzystywać około XVII wieku, choć nie wyglądała ona tak jak dzisiaj.

Jednak nadmierne zamiłowanie do hazardu wielu obywateli Francji poskutkowało tym, że ruletka została na jakiś czas zakazana. Początkowo w ruletkę grała tylko francuska arystokracja, ale z czasem do tej rozrywki przekonali się również mieszczanie. Zwyczaj gry w ruletkę zdążył jednak rozprzestrzenić się już w krajach sąsiednich, a i w samej Francji nie brakowało tajnych domów gry, gdzie można było oddać się hazardowym rozrywkom.

Prawdziwy przełom przyszedł w 1842 roku za sprawą braci Blanc. To właśnie oni założyli pierwsze kasyno z prawdziwego zdarzenia – mieściło się ono w Monako, które do dzisiaj jest europejską stolicą hazardu. Bracia Blanc zrobili coś jeszcze – do koła z ruletką dołożyli przegródkę z cyfrą 0, co miało pomóc w zwiększeniu przewagi kasyna w trakcie gry.

Ruletka szybko zawojowała serca graczy i została ochrzczona „królową kasyn”. W końcu ruletka trafiła także za ocean. W Stanach Zjednoczonych zyskała sławę nie mniejszą niż w Europie, ale Amerykanie zdecydowali się na pewne drobne modyfikacje. Koło wzbogacono dodatkowym polem z zerami, a i sama gra jest zorganizowana troszkę inaczej. Sama nazwa „ruletka” również wywodzi się z języka francuskiego i można ją przetłumaczyć jako „małe koło”. Najprostszą wersją ruletki jest boule, nazywane we Francji „małą grą”.