Zobacz jak wygląda przeciętna gra w ruletkę

Rytm gry w ruletkę wyznaczają poszczególne spiny, czyli zakręcenie kołem i puszczenie w ruch kuleczki wpadającej na koniec do przegródki z określonym numerem. Grą w ruletkę zarządza krupier (w wersji francuskiej jest ich trzech), a uczestnicy grają przeciwko kasynu. Przy jednym stoliku z ruletką może usiąść maksymalnie siedmiu, ośmiu graczy. Liczba graczy przy stoliku nie ma znaczenia i wystarczy jeden gość żeby zacząć obstawiać zakłady.

Koło każdej ruletki ma 36 pól oznaczonych liczbami od 1 do 36, oprócz tego są jeszcze pola z zerami – w europejskiej wersji ruletki zero jest jedno, w wersji amerykańskiej dwa. Przegródki z liczbami są zaznaczone na przemian kolorem czarnym i czerwonym, a zera zaznacza się kolorem zielonym. Żetony do gry w ruletkę są określonego koloru.

Każdy gracz otrzymuje jeden komplet, dzięki czemu łatwo można się rozeznać w poszczególnych zakładach na stole. Żetony do ruletki nie mają jednej wartości, ale każdy gracz oznacza wartość żetonów podczas wymiany u krupiera. Na koniec gry ponownie krupier zamienia żetony ruletki na żetony wartościowe. Jedynie w kasynach internetowych w ruletkę gra się zwykłymi żetonami z nominałami pieniężnymi.

Ruletka dopuszcza obstawianie wielu zakładów. Najprostsze są zakłady na jeden konkretny numer i to właśnie one wygrywają najwięcej. Do tego dopuszczalne są kombinacje, czyli podczas jednej rundy gracz obstawia kilka numerów jednocześnie i jeśli jeden z nich będzie trafiony, gracz wygrywa. Wysokość wygranej zależy od rodzaju kombinacji. Gdy krupier ogłosi koniec zakładów, nie wolno już zabierać ani dodawać żetonów. Następnie krupier puszcza w ruch koło ruletki, potem rzuca się kuleczkę i czeka, aż wpadnie do przegródki. Numer, który wskaże kuleczka, jest oczywiście numerem zwycięskim.