Jacy krupierzy zasiadają przy grze w ruletce?

W europejskiej wersji ruletki grę prowadzi aż trzech krupierów nazywanych dealerami. Jeden z krupierów siedzi naprzeciwko koła ruletki, dwóch pozostałych zajmuje miejsca przy stole. Jeden krupier nie bierze bezpośredniego udziału w grze, ale pełni rolę inspektora – czuwa nad tym, żeby gra przebiegała prawidłowo, a w razie niejasności rozstrzyga konflikt między graczami a kasynem. Zadaniem „głównego” krupiera jest ogłaszanie początku i końca gry. Kiedy krupier przy kole daje znak, można zacząć obstawiać zakłady. Następnie krupier puszcza w ruch koło ruletki, a potem rzuca kulkę w kierunku odwrotnym do ruchu koła.

W momencie puszczania kuleczki krupier ogłasza koniec robienia zakładów. Krupier siedzący przy stole zajmuje się tylko żetonami. Przy obstawianiu zakładów pomagają graczom układać żetony w wybranych miejscach i sprawdzają poprawność zakładów. Muszą też zapamiętać dokładnie wszystkie zakłady graczy przy stole. Do przesuwania żetonów graczy nie mogą używać rąk, a wszystkie operacje wykonuje się przy pomocy specjalnych grabek. Gdy pierwszy krupier ogłosi zwycięski numer, drugi krupier zbiera grabkami ze stołu wszystkie przegrane żetony.

Kolejną czynnością krupiera jest wypłacenie wygranych. Ich kolejność nie jest przypadkowa – najpierw wypłaca się wygrane za kolumny, potem tuziny, a na końcu żetony ustawione na trafionym żetonie. W ruletce amerykańskiej krupier jest tylko jeden i do jego obowiązków należy zarówno obracanie kołem ruletki, jak i ustawianie żetonów oraz wypłacanie wygranych. W przeciwieństwie do „europejskich” kolegów, krupier obsługujący ruletkę amerykańską przesuwa żetony rękami, a podczas swojej pracy nie siedzi, ale stoi przez cały czas. W razie konfliktu przy stole może interweniować menedżer sali, zajmujący się kontrolą wszystkich stolików.