Prawdopodobieństwo wygranej w ruletce

W ruletce, inaczej niż w pozostałych grach hazardowych, dość łatwo można wyliczyć prawdopodobieństwo trafienia konkretnego numeru, który zapewni wygraną. Poszczególne kombinacje zakładów w ruletce dają mniejsze lub większe szanse na trafienie, dlatego też wypłata wygranych zależeć będzie od rodzaju zakładu. Na kole ruletki znajduje się 36 numerów (1-36) plus zero, ewentualnie dwa zera, jeśli gramy w ruletkę amerykańską.

Właśnie te dodatkowe zera zmniejszają szanse gracza na trafienie wybranego numeru dając przewagę kasynu. Dlatego przy zakładach typu czerwone/czarne, parzyste/nieparzyste, numery niskie/numery wysokie, gdzie teoretycznie szanse na trafienie powinny się rozkładać 50 na 50 procent, prawdopodobieństwo trafienia wynosi 46,37 procent. Te pozostałe kilka procent to przewaga kasyna, którą dają pola z zerami. Tak samo jest w przypadku obstawiania pojedynczego numeru.

Jeśli graczowi uda się trafić, dostaje od wygraną wypłacaną w stosunku 35:1. Jednak prawdopodobieństwo trafienia tego numeru jest mniejsze i wynosi albo 1 do 37 albo 1 do 38, w zależności od tego, czy na kole jest jedno czy dwa zera. Te dodatkowe dwa spiny idą na konto kasyna, więc gracz musi teoretycznie zakręcić kołem 38 razy (a nie 35) żeby w końcu wypadł obstawiany numer. Ale w ruletce jest jeszcze jeden haczyk.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, co wypadło w poprzednim spinie, bo szanse na trafienie są obliczane za każdym razem od początku. Jeśli więc ktoś obstawia numer 15, to przy drugim zakładzie ma dokładnie takie same szanse na trafienie jak przy pierwszym spinie. To, że koło kręci się kolejny raz, w żaden sposób nie zwiększa szans na to, że obstawiony numer w końcu wypadnie, bo nie pojawiał się w kilku kolejkach pod rząd. Stosuje się jednak strategie, które zakładają, że obstawiany numer musi w końcu wypaść po określonej liczbie spinów.