Ruletka, czyli słynna królowa kasyn

Chociaż ruletka nie jest najstarszą grą hazardową, to właśnie ona zasłużyła sobie na zaszczytne miano „królowej kasyn”. Jako jedna z pierwszych gier pojawiła się w kasynach pod koniec XIX wieku i od razu zaskarbiła sobie uznanie graczy. Jednak jej wynalazca, XVII-wieczny francuski matematyk Blaise Pascal, nie stworzył ruletki dla rozrywki. Maszyna miała pomóc w filozoficznych rozważaniach o wyrokach losu i dowieść słuszności rachunku prawdopodobieństwa – koło ruletki miało odtwarzać losowość wydarzeń. Do podobnych rozważań mechanizm ruletki wykorzystywał także inny francuski uczony, Antoine Chevalier de Mśre.

Na bazie tej matematyczno-filozoficznej maszyny powstała w końcu ruletka jaką znamy. Na francuskich salonach ruletka pojawiła się około XVIII wieku. Gra zafascynowała między innymi króla Francji Ludwika XVI, co przyczyniło się do ogromnego zainteresowania ruletką w całym kraju. Gra w ruletkę tak jednak wciągnęła francuską arystokrację, że w końcu na początku XIX wieku kolejny władca Francji, Ludwik Filip, zakazał hazardu w swoim państwie. W ten sposób ruletka trafiła do sąsiadów Francji i rozwijała się w najlepsze.

Ruletka zainteresowała również słynnych braci Blanc, którzy założyli pierwsze prawdziwe kasyno w Monte Carlo. To właśnie bracia Blanc nadali ruletce współczesną formę, dodając do koła jeszcze jedną przegródkę – zielone pole z zerem, które daje przewagę kasynu. Kolejną modyfikację koła ruletki przeprowadzili Amerykanie. Kiedy zaczęto zakładać kasyna w Las Vegas zdecydowano się jeszcze bardziej zwiększyć szanse kasyna i dołożono kolejne zero na kole. Ruletka jest grą wybitnie losową i gramy w niej przeciwko maszynie. Zakłady w ruletce można robić na pojedyncze numery albo bardziej skomplikowane kombinacje numerów. Zawsze jednak wygrywa tylko jedna liczba.