Czy Strategia D’Alembert jest istotną strategią ruletki?

System D’Alembert uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych systemów pozwalających zwiększyć szanse gracza względem kasyna, a przy tym nie wymaga tak dużych nakładów finansowych jak na przykład taktyka Martingale. Strategię opracowano już w XVIII wieku – autorem systemu był francuski fizyk i matematyk Jean Baptiste Le Rond D’Alembert. Co do zasady, strategia D’Alembert jest bardzo podobna do systemu Martingale – przy każdym kolejnym zakładzie gracz powiększa wysokość swojego zakładu.

Różnica polega na sposobie powiększania stawki. O ile w Martingale podwajało się cały zakład, o tyle w D’Alembert sumę zakładu podnosi się tylko o jedną jednostkę. W praktyce wygląda to tak, że jeśli gracz zaczyna swoją grę od jednego euro, to przy drugim zakładzie stawia dwa euro, przy trzecim – trzy euro, przy czwartym – cztery euro.

Natomiast przy wygranej nie wraca się do stawki wyjściowej, ale zmniejsza ostatni zakład o jedną jednostkę. Rozpatrując opisany przykład, przy wygranej zakładu obstawionego czterema euro, następny zakład będzie miał wartość trzech euro, a nie jednego. System D’Alembert największe korzyści powinien przynosić przy wysokich stawkach, natomiast przegrane najlepiej jak trafiają się na niskich zakładach.

Niestety, gdy graczowi szczęście nie będzie dopisywać przez długi czas, to również mały bankroll okaże się niewystarczający i konieczne będzie wykupienie nowych żetonów albo rezygnacja z dalszej gry. Dlatego przy mniejszym bankrollu powinno się stosować najniższe możliwe stawki, bo wtedy grę będzie można kontynuować nawet przy kilkunastu nietrafionych zakładach z rzędu. Za to przy większej wygranej można zaryzykować i określić wyższą stawkę początkową, ale i wtedy trzeba się liczyć z tym, że seria niepowodzeń może trwać dosyć długo.