Jakie są realne szanse na wygraną w ruletkę?

Szansa trafnego wytypowania jednego numeru w grze w ruletce to 1:37 – ta zależność dotyczy każdej liczby z przedziału 1-36. Innymi słowy, grając w ruletkę francuską (jedno zero na kole) szansa na wygraną wynosi 2,70 procent, a w ruletce amerykańskiej (dwa zera) 2,63 procent. Nie jest to przesadnie dużo, ale jeszcze gorzej wygląda to z drugiej strony – szanse nietrafienia obstawionego numeru to aż 36:37.

Aby więc zwiększyć swoje szanse na wygraną wielu graczy wybiera zakłady, gdzie obstawia się kilka numerów, choć wtedy oczywiście wysokość wygranej jest proporcjonalnie niższa. Skoro jednak szansa trafienia wynosi 1:37, to na logikę wystarczy zagrać w ruletkę 37 razy by w końcu padł obstawiany numer.

Niestety, nie do końca tak właśnie się dzieje. Każdy obrót kołem ruletki jest niezależnym zdarzeniem losowym, nie ma więc znaczenia, jaka liczba wypadła wcześniej, bo wraz z rozpoczęciem nowej gry szanse na trafienie są takie same dla wszystkich numerów. Poza tym, na 37 kolejnych zakręceń ruletką – według rachunku prawdopodobieństwa – 14 numerów będzie trafionych jeden raz, ale 7 numerów wypadnie dwa razy, a 3 numery zostaną trafione trzy razy, zatem obstawiona przez nas liczba może nie wypaść w całej serii ani razu.

Ale matematyka to jedno, a szczęście to drugie, dlatego w ruletce najwyższa wygrana może się nam trafić już za pierwszym podejściem, choć bez wątpienia nie zdarza się to zbyt często. Nie zmienia to faktu, że wielu matematyków i graczy w ruletkę próbuje znaleźć najbardziej wiarygodny system gry, dzięki któremu w określonym czasie uda się trafić wysoką wygraną. Ruletka, jako maszyna rzeczywista, ma swój charakterystyczny sposób „zachowywania się”. Obserwując ruletkę przez dłuższy okres czasu można zauważyć pewne zależności, na przykład prawo serii, kiedy jeden numer pojawia się częściej niż inne.