Co to są żetony do gry w ruletce?

W każdym kasynie podstawowym środkiem płatniczym są żetony wartościowe. Kupuje się je w kasie kasyna, a na koniec gry to co udało się wygrać w żetonach ponownie wymienia się na gotówkę. Żetony wartościowe są oznaczone różnymi nominałami i są uniwersalne, czyli można z nich korzystać przy dowolnej grze kasynowej, z wyjątkiem ruletki. Tutaj obowiązują żetony kolorowe bez zdefiniowanej wartości finansowej.

Wymianą żetonów wartościowych na kolorowe zajmuje się krupier prowadzący grę. Każdy stolik ma swój komplet oznakowanych żetonów, dlatego jednym zestawem żetonów do ruletki nie wolno grać przy innym stole. Bierze się to stąd, że wartość takiego żetonu ustala się tylko dla jednego stolika. Krupier wydając żetony kolorowe zapisuje ich wartość na tablicy, tak zwanej marker tree.

Raz ustalona przez gracza wartość żetonów obowiązuje do samego końca gry. Każdy gracz może wykupić jeden kolor po dowolnej stawce, w zależności od tego, ile ma żetonów wartościowych do wymiany. Warto więc pamiętać o tym, że żetonów kolorowych nie da się wymienić na pieniądze w kasie kasyna. Jednym ze zwyczajów wśród graczy w ruletkę jest ustawianie swoich żetonów w słupkach o określonej ilości krążków, co ułatwia krupierom obliczanie wysokości zakładów i późniejszych wygranych.

W ruletce amerykańskiej kolorów jest siedem, ponieważ taka jest maksymalna liczba graczy przy jednym stoliku. Dobrym obyczajem w kasynach jest wręczanie krupierowi napiwku w żetonach, jeśli udało się nam wygrać większą sumę pieniędzy albo na zakończenie dłuższej gry, jeśli byliśmy zadowoleni z obsługi krupiera. Generalnie nie ma możliwości obstawiania zakładów prawdziwą gotówką, z wyjątkiem naprawdę szczególnych sytuacji. W ruletce online nie ma podziału na żetony wartościowe i kolorowe. Za każdym razem obstawiając dowolny zakład w ruletce wybieramy żeton o określonym nominale.