Jak wygrać w ruletkę?

Cel gry w ruletkę jest bardzo prosty – wystarczy tylko trafnie przewidzieć, na jakim numerze zatrzyma się kuleczka puszczona w ruch na kole z polami liczbowymi. Jednak w rzeczywistości szanse prawidłowego obstawienia zwycięskiego wynoszą 1:37, co daje kasynu przewagę 2,7 procent. W amerykańskiej wersji ruletki gracz ma jeszcze trudniej, bo jego szanse wynoszą 1:38, co zwiększa przewagę kasyna do prawie pięciu procent. Winę za mniejsze szanse na wygraną ponosi dodatkowe zero, jakie umieszcza się na kole amerykańskiej ruletki.

W kasynach online gracze mogą wybierać między obiema wersjami, ale czasami dostępna jest tylko opcja amerykańska, korzystniejsza z punktu widzenia kasyna. W trakcie gry w ruletkę online zawodnik korzysta ze swoich zwykłych żetonów wartościowych – w kasynach naziemnych, gdzie przy jednym stoliku może siedzieć więcej osób, do obstawiania zakładów wykorzystuje się żetony kolorowe, wymieniane bezpośrednio u krupiera prowadzącego grę.

Wartość pojedynczego zakładu może wynosić kilkanaście centów albo kilkanaście euro, można też łączyć ze sobą zakłady na różne sumy, na przykład stawiając 2 euro na kolor i po 20 centów na wybrane, pojedyncze numery. Wygrana naliczana jest według standardowej tabeli. Najwyższą wygraną gwarantuje obstawianie pojedynczych liczb – wygrana obliczana jest w stosunku 35:1.

Wysokie nagrody można też trafić dzięki zakładom na dwa numery (17:1) albo na trzy (11:1). Najniżej wyceniane są zakłady zewnętrzne: kolumny i tuziny dają trzykrotność postawionej sumy, a liczby niskie/wysokie oraz czerwone/czarne to wygrana 1:1. Dla regularnych graczy w ruletkę opracowano kilka strategii obstawiania, dzięki którym można zwiększyć swoje szanse na trafienie, między innymi metodę Martingale, Fibonacci, Labouchere albo D’Alembert.