żetony w ruletce

Na terenie całego kasyna obowiązuje waluta w postaci żetonów. Podstawą są żetony wartościowe, które swoim wyglądem przypominają trochę zwykłe monety – są okrągłe i mają umieszczoną na swojej powierzchni wartość nominału. Żetony wartościowe są uniwersalne i można ich używać przy każdej grze w kasynie. Z wyjątkiem ruletki, przy której stosuje się całkiem inny rodzaj żetonów. Jeśli gracz zgłosi chęć do gry i siada przy stoliku z ruletką, wręcza krupierowi swoje żetony wartościowe i w zamian za to otrzymuje żetony kolorowe.

Żetony kolorowe nie mają przypisanego żadnego nominału, ale ich wartość określa sam gracz – oczywiście ich ogólna wartość jest dokładnie taka sama jak wartość żetonów wartościowych. Krupier nową wartość żetonów gracza zapisuje na tablicy i ta określona stawka będzie obowiązywać do końca gry. Przy jednym stoliku może usiąść siedmiu graczy i właśnie tyle jest kompletów kolorowych żetonów, przy czym każdy z graczy może ustalić dowolną wartość swoich żetonów.

Na koniec gry żetony kolorowe są z powrotem wymieniane na żetony wartościowe. Kolory w ruletce wprowadzone zostały głównie dlatego, żeby nie myliły się zakłady różnych graczy, ponieważ każdy z nich może na przykład obstawić tą samą kolumnę na planszy. Ale uniknąć sytuacji, w której jeden gracz może tymi samymi żetonami obstawić zakłady na różnych stolikach i przypisywać swoim żetonom dowolne wartości, każdy komplet kolorowych sztonów jest specjalnie oznaczony i ma ważność wyłącznie przy jednym stoliku. Wymiana żetonów jest przeprowadzana tylko w kasynach naziemnych, gdzie w grze bierze udział kilka osób. W ruletce online każdy gracz robi zakłady w pojedynkę, dlatego może używać zwykłych żetonów wartościowych. Podobnie jest w kasynach live, bo chociaż przy stoliku siedzi kilku graczy, to zakłady każdego z nich są rejestrowane elektronicznie przez system.